Image Alt
BIO

O mnie

B I O

BIO
BORYS ŁYŻEŃ

MIEJSCE I DATA URODZENIA: ŁÓDŹ, 13.12.2010 r.

Fabryczny kierowca SODI KART Sodi Racing Team – największego na świecie producenta podwozi kartingowych.

Członek Orlean Team.

Podopieczny Automobilkub Rzemieślnik.

Powołany do Kadry Narodowej.

OBSERWUJ MOJE PROFILE:

Facebook   /    Instagram  /  YouTUBE  /   TikTok

Mój pierwszy kontakt z kierownicą miał miejsce bardzo wcześnie – już w wieku 6 lat poznałem mojego mentora i trenera, Tomka Krzemińskiego, byłego kierowcę wyścigowego. W tamtym czasie Tomek był trenerem w szkole kartingowej A1 Karting. Kiedy po raz pierwszy wsiadłem do gokarta, od razu wiedziałem, że to mój świat.

Uwielbiam wyścigi, rajdy i motoryzację, a chwile spędzone na torze były dla mnie magiczne. Zawsze z niecierpliwością na nie czekałem. To właśnie pod okiem Tomka rozpocząłem jazdy na torach zewnętrznych i zdałem egzamin na licencję wyścigową, jeżdżąc w tzw. „pokazach”.

k a r t i n g

Moim pierwszym w pełni profesjonalnym rokiem startów był rok 2020, w klasie Micro. Jednak to rok 2021 okazał się dla mnie przełomowy, kiedy to przesiadłem się do szybszego wozu w klasie Mini.

W 2021 roku zdobyłem tytuł Mistrza Polski, wygrałem puchar Rotax Max Challenge Poland oraz jako pierwszy Polak w historii stanąłem na drugim miejscu podium w Światowym Finale Rotax Grand Finals w Bahrajnie. To była przysłowiowa „kropka nad i”. Wtedy razem z moimi rodzicami podjęliśmy decyzję, że tylko pełen profesjonalizm może dać mi możliwość dalszego rozwoju, i że będę musiał w tym celu wyjechać za granicę.

Rok 2022 spędziłem we Włoszech w teamie FA Alonso Kart Kidix Driver Performance, gdzie szlifowałem styl jazdy, testowałem przyczepność, poznawałem tory i podejmowałem walkę z najlepszymi na świecie w takich seriach, jak WSK World Series Karting czy ACI – Mistrzostwa Włoch. Koniec 2023 roku przyniósł zupełnie nowe doświadczenia – starty w kategorii Junior i dużej ramie.

Po wstępnym przygotowaniu w moim rodzinnym polskim zespole KRZ Motorsport rozpocząłem sezon w teamie Koski Motorsport. Pod okiem Jana Koskiego dalej szlifowałem swoje umiejętności w wybranych rundach Mistrzostw Europy – Champions of the Future oraz w Mistrzostwach Świata.

Ciężka praca i lata nauki zaowocowały, i pod koniec 2023 roku zostałem fabrycznym kierowcą SODI Racing Team oraz zostałem przyjęty do Orlen Team. W tym roku startuję we wszystkich najważniejszych seriach kartingowych: FIA European Championship, Champions of the Future oraz w Mistrzostwach Świata. Dotychczasowe wyniki sprawiają, że znajduję się w czołówce rankingu kierowców FIA. Na koniec 2024 roku, po Mistrzostwach Świata w Anglii, przesiadam się do podwozia klasy Senior, gdzie będę jednym z najmłodszych zawodników.

Nie mogę się doczekać!

BORYS ŁYŻEŃ

Fabryczny kierowca SODI KART Sodi Racing Team– największego na świecie producenta podwozi kartingowych, członek Orlean Team, podopieczny Automobilkub Rzemieślnik, powołany do Kadry Narodowej.

KONTAKT

502 081 017
kontakt@boryslyzen.com